Čo je výnimočné na displeji nového iPad-u Pro 2021?

Koncom apríla Apple predstavil novú generáciu iPadov a medzi nimi aj iPad Pro 2021 s uhlopriečkou 12.9 palcov. Tento iPad má minimálne jednu zaujímavosť a tou je jeho displej, ktorý je úplne novým typom vo svete iPadov a smartfónov.

Ide o špeciálny typ LCD displeja, ktorý teraz poznáme pod komerčným označením Liquid Retina XDR mini-LED LCD. Doteraz sa o ňom moc nevedelo, ale to sa mení zverejnením manuálov na oficiálnej stránke Apple. Zvláštnosťou tohto LCD panelu je spôsob jeho ovládania procesorom. Podsvietenie a samotné zobrazenie farieb je totižto spravované oddelene.

Pozrite si ponuku príslušenstva a ochranných obalov pre Apple iPAD 11 2021 na vsetkonamobil.sk

Obrazovka iPad-u Pro 2021 12.9 má schopnosť stmaviť individuálne rôzne zóny na displeji a tak podsvietenie nemá veľký vplyv na presnosť a kvalitu farieb HDR zobrazenia. Maximálna svietivosť displeja je pekných 1000 nitov a pri aktívnej rozsvietenej ploche displeja do 40% a zvyšku tmavej alebo do 600 nitov je celková svietivosť až 1600 nitov.


Najzaujímavejšie na tomto displeji je spôsob pripojenia na mikroprocesor M1. Komunikácia medzi displejom a čipom M1 je totižto vedená cez dva ovládače. Jeden z nich má na starosti samotný LCD panel a druhý jeho podsvietenie. Toto vraj umožňuje lepšie a efektívne ovládanie obrazovky ako celku a tiež jednoduchšie procesy algoritmov. Samotné zobrazenie displeja je vo výsledku tiež o niečo krajšie a presnejšie.

Medzi novými manuálmi od Applu sa tiež objavili popisy novej generácie Thunderbolt a USB 4. Apple tiež vysvetľuje, že príslušenstvo by malo od iPadov byť odpojené ak nie je využívané, lebo tiež spotrebuje energiu batérie.

Váš tím VSETKONAMOBIL.sk