Google Pay na Slovensku nahrádza iná aplikácia: Čo je to Google Wallet?

Majitelia telefónov s operačným systémom Android, pripravte sa na zmenu. Google na tohtoročnej konferencii oznámil, že aktuálna služba Google Pay bude premenovaná na Google Wallet. Prečo je to tak a čo sa zmení?

Možno si pamätáte, že názov Google Wallet sme už raz videli. Spoločnosť Google ho prvýkrát predstavila verejnosti v roku 2011. Malo ísť o revolučnú službu na platenie pomocou mobilného telefónu. Tá však mala viacero nedostatkov. Fungovala len na zariadeniach Nexus, iba s niektorými kartami a jej používanie bolo veľmi komplikované.

Vznik Google Pay

V roku 2015 bola na trh uvedená služba Android Pay, ktorá výrazne zdokonaľovala Google Wallet a čo je hlavné, dostupná bola pre všetky zariadenia s operačným systémom Android. Google zároveň experimentoval s rôznymi podobami svojej peňaženky Wallet. Nakoniec však celý vývoj vyústil do toho, že v roku 2018 sa Android Pay a Google Wallet spojili do jednej služby s názvom Google Pay.

Tá neslúžila len na platenie pomocou smartfónu. Postupne sa jej funkčnosť zdokonaľovala, až sa z nej stala multifunkčná digitálna peňaženka na ukladanie nielen platobných kariet, ale aj lístkov na koncerty, palubných lístkov, darčekových poukážok, očkovacích preukazov a podobne.

Vedeli ste, že: V niektorých krajinách môžete mať v Google Pay peňaženke uložený tiež vodičský preukaz?

Návrat Google Wallet

Google však nakoniec usúdil, že názov Google Pay úplne neodráža možnosti služby, ktorá dovoľuje aj ukladanie lístkov a iných dokumentov. Práve preto pristúpil k jej premenovaniu na Google Wallet. Čo sa týka samotnej služby, bude fungovať ako doteraz. Akurát, vo vašom zariadení si môžete všimnúť, že názov Google Pay sa zmení na Google Wallet.

Čo umožňuje digitálna peňaženka Google Wallet?

Google nielenže zmenil názov svojej digitálnej peňaženky, ale naviac predstavil aj API pre vývojárov – Generic Pass. Vďaka tomu budú môcť vývojári do Google Wallet ukladať rôzne preukazy s QR alebo čiarovým kódom.

Do svojej Google peňaženky si môžete vďaka tomu ukladať napríklad stravovacie alebo parkovacie lístky, knižné preukazy, rozličné poukážky, členské karty, ale napríklad aj poisťovacie karty či dokumenty k vašim rezerváciám. Uložené v nej viete mať tiež dokumenty spojené s Covid-19, napríklad očkovacie preukazy alebo formuláre na vstup do jednotlivých krajín.

Zdieľanie s Google aplikáciami 

Praktickou funkciou Google Wallet je možnosť zdieľania dokladov spolu s ďalšími Google aplikáciami. Napríklad, pri hľadaní trasy autobusov v Google Maps si viete pozrieť zostatok svojej dopravnej karty. Samozrejmosťou je špičkové zabezpečenie a šifrovanie dát, vďaka ktorému sa nemusíte obávať, že vaše citlivé dokumenty uložené v Google Wallet budú zneužité.